Güncel Haberler

Rusya: Avdiivka’yı ele geçiren güçlerimiz cephe hattında ilerliyor

Rus yanlısı uzmanlara göre Avdiivka, Rusya’nın stratejik ilerlemesi açısından büyük önem taşıyor.

REKLAM

Moskova, Ukrayna birliklerinin Avdiivka’dan çekilmesi sırasında ordusunun bin kilometrelik cephe hattında Ukrayna güçlerini bir dizi yenilgiye uğrattığını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı’na göre, Rus kuvvetleri ön cephedeki Ukrayna birliklerine karşı çeşitli yönlerde ilerleme kaydetti.

Hem Rus hem de Ukraynalı yetkililer Avdiivka Muharebesi’nde binlerce kişinin hayatını kaybettiğini söylese de, her iki taraf da kayıp rakamlarını bildirmiyor.

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk kentine açılan kapı olarak bilinen Avdiivka’nın, Ukrayna güçlerinin şehri terk etmesiyle Rusya’nın kontrolüne geçmesi, Rusya’nın Mayıs 2023’te Bahmut’un ele geçirilmesinden bu yana kazandığı en büyük zafer oldu.

Ancak tıpkı Bahmut’ta olduğu gibi Avdiivka’da da neredeyse hiçbir binanın sağlam kalmadığı, harabeye dönen kentteki çatışmaların binlerce cana mal olduğu iddia ediliyor.

Avdiivka neden önemli?

Savaş öncesinde nüfusu yaklaşık 32 bin olan ve Ruslar tarafından Avdeyevka olarak adlandırılan şehir, 2014 yılında Doğu Ukrayna’da bir bölgeyi ele geçiren Moskova destekli ayrılıkçılar tarafından kısa süreliğine ele geçirilmiş, ancak geniş tahkimatlar inşa eden Ukraynalı birlikler tarafından yeniden ele geçirilmişti. .

Rus işgali altındaki Donetsk kentinin 15 kilometre kuzeyinde bulunan kasaba, endüstriyel Donbas bölgesinde yer alıyor ve Rusya’nın doğudaki iki “Donbas” eyaleti Donetsk ve Luhansk üzerinde tam kontrol elde etme hedefinin anahtarı olarak değerlendiriliyor. Bunlar, Rusya’nın ilhak ettiğini söylediği ancak tam olarak kontrol etmediği Ukrayna’nın dört bölgesi arasında yer alıyor.

Rusya yanlısı uzmanlara göre, savaş öncesinde Avrupa’nın en büyük kok fabrikalarından birine ev sahipliği yapan kent, Rusya’nın stratejik ilerlemesi açısından büyük önem taşıyor.

Uzmanlar ayrıca şehrin Rusların ele geçirilmesiyle mi yoksa Ukraynalıların çekilmesiyle mi el değiştirdiğinin zamanla anlaşılacağını söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş