Güncel Haberler

Havaların ısınmasıyla vakalar artıyor! Pik yaptığı döneme dikkat çekti ‘Tüm müdahalelere rağmen…’

Hastanede gazetecilere konuşan Karakeçili, havaların artmasıyla birlikte kenelerle bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarının gelmeye başladığını söyledi.

Şu ana kadar 21 şüpheli vakanın hastaneye yatırıldığını belirten Karakeçili, KKKA'nın genel olarak nisan-mayıs aylarında havaların ısınması ve kenelerin aktif hale gelmesiyle hızla artmaya başladığını, bu yıl özellikle nisan ayında çok sayıda kene vakası görmeye başladıklarını söyledi. .

Mayıs ayında havaların daha soğuk ve yağışlı geçmesi nedeniyle artış hızının bir miktar azaldığını belirten Karakeçili, şöyle konuştu: “Hastanemizde şu ana kadar takip ettiğimiz şüpheli hasta sayısı 21. Bunlardan 5'inin sonuçları kesinleşmedi, biz de takip ettik. Birkaç negatif hasta var ama 10'dan fazla.” “Kesin tanısı olan pozitif bir hastamız var.” dedi.

Mayıs ayında yağışlar ve soğuk nedeniyle vakalarda bir miktar düşüş yaşandığına işaret eden Karakeçili, şöyle konuştu: “Haziran ve temmuz aylarında vakaların zirve yaptığı döneme özellikle dikkat çekmek istiyorum. Muhtemelen çok ciddi bir artış göreceğiz. Bu dönemlerde ne yazık ki bu yıl 21 hastadan 2'si (Giresun ve Bingöl) “Bir ölüm vakamız oldu (hastalardan) ve çok hızlı ilerleyen, tüm müdahalelere rağmen yanıt vermeyen hastalarımız da oldu” dedi.

KKKA semptomlarının gribe benzediğini belirten Karakeçili, şöyle devam etti:

“Hastalarımıza tavsiyemiz, sıklıkla semptomlarını griple karıştırabilmeleridir. Hastalarda şiddetli baş ağrısı, ateş, kas eklem ağrıları, halsizlik ve ağır vakalarda burun ve deriden kanamalar görülebilir. Bu kadar basit rahatsızlıklarda bile insanlar, Kırsal kesimde yaşayanların, özellikle hayvanlarla temas halinde olmaları durumunda tıbbi yardıma başvurmaları gerekiyor.” “

“PANTOLON PAÇLARINI ÇORABIN İÇİNE KOYMAK MÜKEMMEL BİR ÖNLEMDİR”

Vatandaşların KKKA'ya karşı dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Karakeçili, şöyle konuştu:

“Korunma yöntemimize gelince, özellikle böcek kovucu ilaçlar, pantolon paçalarınıza ve kıyafetlerinize sıkılabilir. Eğer o bölgede yaşıyorlarsa, pantolon paçalarını çorap içine koymak çok iyi bir önlemdir. Kene alıyoruz, özellikle sandalet değil, açık renkli giysiler giymekte fayda var.” “Onları giymek genel önlemlerin bir parçası.” (AA)Bu içerik Hande Dağ tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Eski moda bir ehliyetiniz varsa dikkatli olun!  Süre daralıyor, yetkililer çağrı yaptıEski moda bir ehliyetiniz varsa dikkatli olun! Süre daralıyor, yetkililer çağrı yaptı
Telefonda başlayan tartışma sokağa taşındı!  Bıçaklı kavgada 4 kişi yaralandıTelefonda başlayan tartışma sokağa taşındı! Bıçaklı kavgada 4 kişi yaralandı
Korkunç kaza!  İtiraf etti: 'Boru kesiciyle öldürdüm'Korkunç kaza! İtiraf etti: 'Boru kesiciyle öldürdüm'

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş