Güncel Haberler

Futbolda mavi kart uygulaması nedir?

Futbolda devrim olarak nitelendirilen uygulamanın hayata geçmesi halinde mavi kart gören oyuncular 10 dakika süreyle oyundan çıkacak.

REKLAM

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), maçlar sırasındaki disiplinsizliğin üstesinden gelmek için mavi kartı test etmeyi düşünüyor. Bu kart, oyuncuları 10 dakika boyunca oyun dışı bırakacaktır.

Kırmızı ve sarı kartların ortasında yer alan mavi kartın, hakemleri yanıltmaya yönelik eylemler, hakeme itirazlar ve kaba davranışlar için kullanılabileceğini lütfen unutmayın.

Mavi kartlar sarı karta eşdeğerdir, dolayısıyla bir oyuncu iki mavi kart veya bir mavi ve bir sarı kart alırsa kırmızı kartla ihraç edilecektir.

IFAB, sahalarda artan sayıdaki kavgalarla mücadele etmek için bu uygulamayı tanıtmak istiyor.

IFAB genel müdürü Lukas Brud, 10 dakikalık ceza fikrinin oyuncular üzerinde caydırıcı etki yaratacağını söyledi.

Premier Lig şu ana kadar mavi kartın önce sporun alt seviyelerinde test edileceğini doğruladı.

FIFA ve UEFA onaylamıyor

Futbolun uluslararası yönetim organı FIFA, büyük müsabakaları denemelere dahil etmenin “erken” olacağını söyledi.

FIFA, X’teki bir gönderide, “Bu tür denemeler, eğer uygulanırsa, en düşük seviyelerde sorumlu testlerle sınırlı olmalıdır” dedi.

UEFA, uygulamanın bu yaz Avrupa Şampiyonası veya Şampiyonlar Ligi’nde başlatılması fikrini de desteklemedi. UEFA Başkanı Alexander Ceferin bu uygulamayı “futbolun ölümü” olarak nitelendirdi.

Tottenham menajeri Ange Postecoglou ise bu fikri eleştirerek şunları söyledi: “Bütün bu fikri çöpe atın, unutun. Neden oyuna müdahale edip duruyorlar anlamıyorum.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş