Güncel Haberler

ABD’den Boeing 737 MAX uçaklarına üretim engeli

FAA açıklamasında, 5 Ocak’taki uçuş sırasında Boeing 737 MAX 9 uçağının gövdesinden bir parçanın kopması sonucu meydana gelen kazayı hatırlatarak, bu kazanın bir daha asla yaşanmaması gerektiğini belirtiyor.

Bu kapsamda, FAA’nın her uçağın güvenli olmasını sağlamak için ilave eylemler açıkladığı ve Boeing’e, 737 MAX 9 da dahil olmak üzere MAX tipi uçakların üretiminin genişletilmesine izin verilmeyeceği konusunda bilgi verildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, FAA’nın uçuş yetkisi bulunmayan 171 adet “737 MAX 9” uçağının her biri için gerçekleştirilecek komple denetim ve bakım sürecini onayladığı belirtildi. başarıyla hizmete geri döndü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen FAA Yöneticisi Mike Whitaker, süreçte ortaya çıkan kontrol sorunları niteliklerinin ortadan kalktığı konusunda tatmin olana kadar Boeing’in üretimi genişletme veya 737 MAX için ek üretim hatları onaylama yönündeki herhangi bir talebi kabul etmeyeceklerini kaydetti. çözüldü. çözüldü.


Uçağın gövdesinden çıkan parça

ABD’li Alaska Airlines şirketine ait Boeing 737 MAX 9 yolcu uçağının gövdesinden bir parça, 5 Ocak akşamı uçuş sırasında koptu.

Oregon’dan Kaliforniya’ya gitmekte olan uçak, kalkıştan yaklaşık 35 dakika sonra acil iniş yapmak zorunda kalırken, parçanın koptuğu bölümde yolcu bulunmadığı bildirildi.

Alaska Havayolları’ndan yapılan yazılı açıklamada, uçağın 171 yolcu ve 6 kabin görevlisiyle birlikte güvenli bir şekilde indiği belirtildi.

Açıklamada, MAX 9 tipi 65 bin 737 uçağın denetim amacıyla geçici olarak hizmet dışı bırakılacağı ve denetimlerin birkaç gün süreceğinin tahmin edildiği belirtildi.

FAA, Boeing 737 MAX 9 uçaklarının, operatörler gerekli incelemeleri tamamlayana kadar uçmayacağını duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş